Не секогаш ви треба месо за да наполните пиперки: Направете ги по овој рецепт

Не секогаш ви треба месо за да наполните пиперки: Направете ги по овој рецепт

Иако многу од нас се навикнати на полнети пиперки со месо, едни од највкусните полнети пиперки се прават со тиквички.

Ова се потребните состојки и подготовката на оваа вкусна тава:

Состојки:

 • 10 бабури
 • 1 тиквичка
 • 2 компири
 • 3 моркови
 • 1 главица кромид
 • 150 гр ориз
 • сол
 • бибер
 • 1 чешне лук
 • 1 лажичка црвен пипер
 • 1 лажица брашно
 • доматен сос

Начин на подготовка:

 1. Се пржи кромидот, па се додава во истото тавче и ренданата тиквичка, заедно со ренданите моркови и компири, како и лукот.
 2. Се динста, па во тавата се додава и оризот.
 3. Се додаваат и солта и биберот, како и брашното и црвениот пипер.
 4. Со вака добиениот фил се полнат измиените и издлабени бабури, се поклопува отворот со парче компир и се варат во сос од домати со малку вода.
 5. По желба можете и кратко да ги потпечење во рерна откако претходно ќе ги ставите во плех за печење.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Полнети пиперки со сирење

Брускети со печени пиперки

Пиперки полнети со зелка

Домашни пиперки во павлака

Полнети пиперки со пилешки гради

Полнети пиперки на босански начин

Полнети пиперки со шампињони