Линзери – Вкусен десерт на новогодишната трпеза (Видео)

Линзери – Вкусен десерт на новогодишната трпеза (Видео)

Едноставни за подготовка, вкусни и декоративни – кој би им одолеал…

Состојки:

  • 300 гр глатко брашно
  • 200 гр маст или путер
  • 100 гр шеќер
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 1 јајце
  • 50 гр мармалад од сливи

Начин на подготовка:

  1. Замесете путер со брашно, додајте шеќер и повторно замесете и на крај додајте едно јајце. Замесете и замотајте во проѕирна фолија. Оставете во фрижидер еден час.
  2. Развлечете го тестото (на побрашнета подлога) и вадете колачиња со калапи. Направете ист број полни линзери, како и линзери со дупка на средината.
  3. Печете на 180 стпеени, десетина минути.
  4. Горниот и долниот дел од линзерите извалкајте ги во шеќер во прав од надворешните страни. Премачкајте ги колачињата со мармалад, па спојувајте ги.

 

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text