Компир ала карбонара

Компир ала карбонара

Заштедете на време и подгответе го ова вкусно јадење!

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 1 помал кромид
 • 150 гр сланина Пекабеско исечкана на коцки
 • 80 гр тврдо сирење
 • 300 мл павлака за готвење
 • 1 јајце
 • сол
 • бибер
 • сечкан магдонос

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги и исечете ги на дебели кругови и ставете во зовриена посолена вода да се готват околу 10 минути.
 2. Измешајте павлака за готвење, јајце и изрендајте сирење. Посолете и побиберете.
 3. Сланината исечкајте ја на коцки и две лажици оставете на страна за посипување пред печење.
 4. На малку путер издинстајте го кромидот, додајте го остатокот од коцките сланина и пржете неколку минути. Вклучете ја рерната на 200 степени.
 5. Варениот компир процедете го, а плехот намачкајте го со малку путер.
 6. Прелијте ги компирите со мешавина од јајца, павлака и сирење, додајте сланина и кромди и сè измешајте.
 7. Преку тоа посипете ја останатата сланина и ситно сечканиот магдонос и запечете околу 40 минути (проверете со нож дали компирот е печен, ако не е, печете уште).

Послужете и уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text