Без печење: Најбрзите кокосови колачиња (Видео)

Без печење: Најбрзите кокосови колачиња (Видео)

Никогаш побрзо и поедноставно – подгответе вкусни кокосови колачиња!

Состојки:

  • 400 гр кокос
  • 150 гр шеќер во прав
  • 100 гр млеко во прав
  • 400 гр кондензирано млеко
  • 200 гр млечно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Кокосовото брашно, шеќерот во прав, млекото (кондензирано и во прав) соединете ги во голем сад и замесете ги како тесто до глатка смеса.
  2. Оставете ја смесата во фрижидер на половина час.
  3. Од изладеното тесто обликувајте правоаголници.
  4. Растопете чоколадо на пареа и потопете го секое колаче, потоа наредете ги на посебен плех.
  5. Така подготвените колачиња оставете ги во фрижидер на еден час.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text