Новогодишни елки-пуслици за десерт – Рецепт кој ќе го зачувате за овој период од годината

Новогодишни елки-пуслици за десерт – Рецепт кој ќе го зачувате за овој период од годината

Направете совршен новогодишен рецепт кој ќе блесне на празничната трпеза. Елки кои одлично ќе ја надополнат магијата за време на празниците.

Состојки:

  • 2 белки
  • 150 гр шеќер
  • 1 лажичка лимонов сок
  • 1 кесичка зелена боја
  • шеќер во прав за декорација

Начин на подготовка:

  1. Изматете ги белките со шеќерот, како и лимоновиот сок. Кога ќе се добие цврст снег, се додава прехрамбената зелена боја, и со шприц се формираат елки.
  2. Се сушат со печење во загреана рерна на 130 степени, околу еден час.
  3. Кога ќе бидат готови наросете им шеќер во прав за да изгледаат како вистински снежни елки.

Уживајте и имајте среќни и весели празници 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text