По рецепт на нашите баби: Неодолив десерт со лимон (Видео)

По рецепт на нашите баби: Неодолив десерт со лимон (Видео)

Со слаткокисел вкус, овој десерт ќе го обожаваат сите!

Состојки:

  • 6 белки
  • 100 гр чоколадо
  • 150 гр путер
  • 180 гр брашно
  • 50 мл млеко
  • 250 гр шеќер
  • кора од лимон

Начин на подготовка:

  1. Путерот разматете го со миксер со малку шеќер, додајте брашно, млеко и разматени белки во цврст снег, па сè изедначете. Ставете во намастен плех и печете на 200 степени околу 30 минути.
  2. Изладениот колач прелијте го со глазура од чоколадо. Сечете на парчиња и послужете.
  3. Уживајте во фантастичниот вкус!

 

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text