Ситни новогодишни колачиња: Шепи со мед, сите ќе бараат рецепт

Ситни новогодишни колачиња: Шепи со мед, сите ќе бараат рецепт

Направете нешто поинакво и вкусно за Нова Година и Божиќ. Ситни колачиња со мед или шепи со мед кои се идеални за празниците.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 1/2 шолја мед
  • 1/2 шолја шеќер
  • 1/2 шолја маргарин
  • 4 мали шолји брашно
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 1 ванилин шеќер

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки се ставаат во сад и добро се мешаат.
  2. Се ставаат колачите во модли по избор и се оставаат да се печат околу 20 минути во загреана рерна на 180 степени.
  3. Кога ќе бидат готови од сите страни се поминуваат во сад со шеќер во прав.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди