Најсовршениот празничен колач: Сите ќе ви бараат рецепт (Видео)

Најсовршениот празничен колач: Сите ќе ви бараат рецепт (Видео)

Во студените ноќи нема ништо поубаво од топло, слатко тесто со кремаст фил! Еве рецепт за еден совршен празничен колач, достоен за секоја свечана трпеза.

Состојки за тесто:

 • 500 гр брашно
 • 300 гр маргарин со вкус на ванила
 • 200 гр шеќер
 • 2 јајца

Состојки за фил:

 • 8 крушки со средна големина
 • 1 дл вода
 • 50 гр шеќер
 • 15 гр густин
 • 250 гр маргарин со вкус на ванила
 • 3 гр цимет
 • 500 мл слатка павлака
 • 4 жолчки
 • 2 јајца
 • 100 гр мед
 • 70 гр сечкани бадеми

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text