Чоколадни триаголници со кикирики – Незаборавен десерт за празниците

Чоколадни триаголници со кикирики – Незаборавен десерт за празниците

Направете вкусен десерт кој совршено ќе се вклопи и на празничната трпеза.

Ова е сè што ви треба:

Состојки:

 • 50 мл вода
 • 200 гр шеќер
 • 200 гр млеко во прав
 • 125 гр маргарин
 • 100 гр бело чоколадо
 • 100 гр кикирики
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 3 лажици млеко
 • 1 лажица масло

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги шеќерот и водата и ставете ги на оган, па нека вријат околу три минути.
 2. Додајте го маргаринот, па белото чоколадо додека да се растопи.
 3. Се трга сè од рингла и се остава да се соедини.
 4. Се додава и млекото во прав, па се мати со миксер.
 5. Ставете ги и сечените кикирики и измешајте.
 6. Потоа смесата се става во калап за триаголници и се остава да се стегне во фрижидер.
 7. Колачот се вади од калапот, па се топи чоколадото за готвење со маслото и млекото се става врз колачот.
 8. Оладете и послужете.

Уживајте во вкусот на овој десерт 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта