Задолжително пробајте: Нема повкусно пилешко, а тајната е во кикириките

Задолжително пробајте: Нема повкусно пилешко, а тајната е во кикириките

Никој не може да го оспори феноменалниот вкус на добро подготвено пилешко филе, но кога сакате освежување на вашата трпеза, најлесен начин е тоа да го направите со малку кикирики и соја сос.

Состојки:

  • 700 гр пилешко филе
  • 100 гр непржени кикирики
  • 2 лажички кари
  • 2 лажички соја сос
  • 1 лажичка зачински билки
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Ставете крпа преку кикириките и добро издробете ги. Во иситнетите кикирики додајте соја сос и кари и измешајте.
  2. Зачинете го пилешкото со зачински билки или посолете го. Премачкајте го со масло или путер.
  3. Посипете го пилешкото со подготвениот прелив и печете во рерна на 220 степени околу 20 минути.
  4. Јадењето се служи топло со прилог интегрален ориз.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text