Овие овошје и зеленчук имаат најмногу пестициди – За некои ќе се изненадите

Овие овошје и зеленчук имаат најмногу пестициди – За некои ќе се изненадите

Секоја година се објавува листа со овошје и зеленчук со најмногу пестициди. Според истражување објавено во 2014 година на врвот биле јаболката и крушите, додека под нив на листата се наоѓале доматите, како и пиперките на кои биле најдени 15 типови на пестициди.

Зелената салата е секогаш на врвот на оваа листа, бидејќи често се прска за заштита и има многу пестициди. Затоа потребно е убаво да ја миете. Или, доколку имате услови, само одгледувајте зелена салата.

Блитвата, спанаќ и зелката се исто така на листата зеленчук со голем број пестициди.

Кога станува збор за овошјето, на врвот на листата се и јагодите.

Поголем број пестициди се пронајдени и кај краставиците.

Мијте ги убаво овошјето и зеленчукот пред нивното консумирање.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Кората на ова овошје ја фрламе а има многу витамини

Овошје спречува срцев удар кај жените

Јужното овошје го штити мозокот

Кромидот може да биде многу корисен

Трик со кој нема да ви течат солзи при сечењето кромид

Слатка зимница

singlepost_text