Многу поретко ќе треба да одите на козметичар – Маска за сите типови кожа

Многу поретко ќе треба да одите на козметичар – Маска за сите типови кожа

Идеална маска за лице за зимските денови и ниските температури кои ја сушат кожата.

Направете ја оваа природна маска дома и речиси нема да имате потреба од козметичар.

Состојки:

  • 4 лажици сода бикарбона
  • 1 лажица мед
  • 2 лажици вода

Подготовка и употреба:

  1. Се става содата со медот во сад, сè добро се меша, па се додава вода.
  2. Маската се нанесува на лице, освен врз очите и устата.
  3. Оставете ја 15 минути да дејствува на лицето, па измијте се прво со млака вода, па со ладна вода.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега

Само неколку капки и косата ќе расте како луда

Природна маска за митесерите на лицето

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате