Вкусен рецепт за денешното мени: Компир со сирење, се топи во уста

Вкусен рецепт за денешното мени: Компир со сирење, се топи во уста

Направете вкусен компир со сирење кој се топи во уста и шири неодолива арома.

Ова е рецептот:

Состојки:

  • 750 гр компир
  • 250 гр рендано сирење
  • 150 гр маргарин
  • 2,5 дл кисело млеко
  • 4 јајца
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Компирот се лупи и вари во солена вода, па се цеди и сече на кругови или парчиња по желба.
  2. Се става во подмачкан плех со масло, па се додава ренданото сирење, па уште еден ред компири, па се става маргаринот и се остава да се пече на 200 степени околу 15 минути.
  3. Печените компири се посипуваат со изматените јајца со киселото млеко и се враќаат во рерна уште 15 минути на 200 степени.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

Компир плочки со богат фил

singlepost_text