Брз чоколаден колач без јајца – Рецепт со кој нема долго да стоите на нозе

Брз чоколаден колач без јајца – Рецепт со кој нема долго да стоите на нозе

Направете вкусен и брз чоколаден колач. Ова е рецептот, како и начинот на подготовката:

Состојки за тесто:

 • 2 шолји брашно
 • 2 шолји шеќер
 • 1/2 шолја масло
 • 2 шолји јогурт
 • 2 лажички сода бикарбона
 • 2 лажички какао

Состојки за прелив:

 • 10 лажици шеќер
 • 10 лажици млеко
 • 100 гр маргарин
 • 100 гр чоколадо
 • 1 лажичка рум (по желба)

Начин на подготовка:

 1. Во сад се ставаат состојките за тесто. Се ставаат брашното со сода бикарбона и какао, па се додава и шеќерот и добро се меша.
 2. Постепено се додава и јогуртот, мешајќи за да нема грутки, на крај и маслото.
 3. Се мати со миксер смесата, а плехот се обложува со хартија за печење.
 4. Се пече во загреана рерна на 220 степени околу 30 минути.
 5. За подготовка на преливот, во посебен сад се ставаат маргаринот исечен на парчиња, млекото, шеќерот, чоколадото и по желба рум.
 6. Сè се меша на тивок оган додека да се стопат состојките.
 7. Печениот колач се вади од рерна, се сече на коцки додека е врел, па одозгора се става преливот.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта