Не постои покремав кокос колач – Рецепт кој се прави брзо

Не постои покремав кокос колач – Рецепт кој се прави брзо

Фантастично кремава кокос структура од која застанува здивот.

Направете вкусен кокос десерт по овој рецепт:

Состојки:

 • 10 јајца
 • 300 гр шеќер
 • 10 лажици брашно
 • 1 л млеко
 • 250 гр маргарин
 • 100 гр бело чоколадо
 • 100 гр кокос

Начин на подготовка.

 1. Изматете ги жолчките со шеќер, додајте растопен и оладен маргарин, па белото чоколадо и постепено додавајте ги брашното и млекото, па на крај и кокосот.
 2. Се матат белките во посебен сад, па се сипуваат полека во првата смеса.
 3. Целата смеса која е доста воденаста се става во сад за печење со брашно, се меша, па се пече на 180 степени околу 50 минути.
 4. Се остава да се олади, се сече и сервира декорирано по желба.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text