Природен антибиотик против инфекции на уринарниот тракт – Рецепт кој ќе го направите го во кујната

Природен антибиотик против инфекции на уринарниот тракт – Рецепт кој ќе го направите го во кујната

Ако имате проблеми со метаболизмот и имунитетот, инфекции на уринарниот тракт или бубрезите, оваа смеса која сами ќе ја направите во кујната може да биде лек за овие проблеми.

Состојки:

  • 200 гр маслиново масло
  • 250 гр мед
  • 250 гр лимон
  • 250 гр магдонос

Начин на подготовка:

  1. Излупете го лимонот и убаво измијте го магдоносот.
  2. Сè ситно се сече, се ставаат состојките во блендер по што ќе добиете кашеста смеса која треба да ја чувате во стаклено шише во ладилник.
  3. Консумирајте по една до две лажички на ден.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалните лекарства и медицина! Тие се користат само како додатоци во исхраната.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

За маслото да не прска при пржење – има лесен трик, нема да се горите повеќе

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода