Хит напивка: Божиќен пунч од портокал

Хит напивка: Божиќен пунч од портокал

Некои сакаат топло чоколадо, некои чај, а некои напитоци со додаток алкохол. Покрај вареното вино, божиќниот пунч е еден од најпопуларните алкохолни пијалаци за време на празниците.

Состојки:

 • чај по избор
 • цимет
 • каранфилче
 • 3 лажици шеќер
 • 250 мл сок од портокал
 • 100 мл ликер од портокал
 • сок од еден лимон
 • 50 мл рум

Начин на подготовка:

 1. Згответе 500 мл чај кој најмногу го сакате, па додајте цимет, каранфилче и шеќер.
 2. Додајте сок од портокал, ликер од портокал и сок од еден лимон.
 3. Гответе додека не зоврие па додајте 50 мл рум.
 4. Процедете го пунчот, сервирајте го со парче портокал и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

 

singlepost_text