Многу се вкусни, ама дебелеат – Најкалорични намирници во зимата

Многу се вкусни, ама дебелеат – Најкалорични намирници во зимата

За многумина од нас во ладните зимски денови највкусниот и прв избор се питите, пецива, тестенини… Но, забораваме дека тие се калорични и дека иако во зима нешто може да се скрие под дебелата облека, проблемите ќе останат и ќе се таложат за летото.

Ако знаеме дека килограмите брзо и лесно се задржуваат, треба да се внимава на овие намирници кои се калорични бомби, а најчесто ги јадеме во зима.

Тука спаѓаат тестенините со разни сосови или сирење.

Потоа, во листата најкалорични јадења во зима спаѓаат и питите, сите видови бурек, кифли и пецива, како и разните видови колачи.

Реагирајте на време и внимавајте за да не накачите многу килограми до летото.

Наш совет не е да не ги јадете овие деликатеси или вкусни десерти, туку да ги консумирате умерено. Секако и да имате барем умерена физичка активност помеѓу 30 и 60 минути секој ден.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате