Елка од тесто – едноставно и брзо до декоративен оброк

Елка од тесто – едноставно и брзо до декоративен оброк

Вкусна декорација на трпезата, сите ќе бидат воодушевени од ова јадење…

Состојки:

  • 500 гр лиснато тесто
  • 250 гр ситно сирење
  • 1 јајце

Состојки за декорација:

  • малку колбаси
  • малку шери домати
  • малку маслинки
  • краставички, кисела пиперка, зелен домат, салама, виршли (по желба)

Начин на подготовка:

  1. Еден дел од тестото развлечете го на хартија за печење, премачкајте го со сирење, па поклопете со другиот дел од тестото. 
  2. Исечете облик како што е прикажано во видеото, премачкајте со разматено јајце и украсете по желба со колбаси, домати, маслинки… 
  3. Печете на 200 степени околу 30 минути.

 

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text