Не сте јаделе ваков сос – Се прави со тиквички, а оди со секое јадење

Не сте јаделе ваков сос – Се прави со тиквички, а оди со секое јадење

Направете нешто ново и вкусно. Сос со тиквички кој е идеален за секоја пригода и секое јадење.

Со оглед на тоа дека е посен, супер е и за Божиќниот пост.

Состојки:

  • 6 тиквички
  • 50 мл масло
  • 1 црвен кромид
  • сол
  • бибер
  • презла

Начин на подготовка:

  1. Се лупат, па сечат тиквичките на дебели кругови.
  2. Се става масло во тава, се сече кромидот и се остава додека не добие златна боја, па се додаваат тиквичките, малку сол и бибер, како и презлата.
  3. Се пржи додека сите состојки не омекнат целосно.
  4. Ќе добиете вкусен сос кој е совршен за шпагети, макарони, месо, во комбинација со ориз…

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо

Гурманско мелено пилешко со зеленчук

Ролни од мелено месо

singlepost_text