Заборавете на изгладнувања и диети – Превенција од дијабетес, помага за слабеење

Заборавете на изгладнувања и диети – Превенција од дијабетес, помага за слабеење

Малкумина слушнале за моќниот зеленчук со име Чичока, уште познат како див компир.

Во некои земји е хит во кулинарството, а причината не е модерниот начин на живот, туку здравствените придобивки.

Во традиционалната медицина листовите и коренот се користат како лек, а важен е и за фармацијата.

Изобилува со витамини и минерали и има цел список проблеми кои ги решава.

Има калиум, со што помага за висок притисок, правилна работа на срцето, а со фосфорот помага и за регулирањето на водата во телото и здравје на коските и забите.

Добар е за дијабетес, како и за слабеење и за разлика од компирот на кој сме навикнале, тој нема скроб.

Има витамини Б, Ц, Д, А и многу есенцијални аминокиселини.

Се користи свеж, варен, готвен, како зачин, салата или како лек.

На изглед може да ве потсети на коренот од ѓумбир во комбинација со компир.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

Компир плочки со богат фил