Неодоливи залаци: Ролнички со сирење

Неодоливи залаци: Ролнички со сирење

Кога немате многу време и сакате нешто едноставно и брзо, овој рецепт може да биде идеално решение!

Состојки:

 • 500 гр лиснато тесто
 • 3 лажички мајонез
 • 3 лажички кечап
 • сирење гауда
 • оригано
 • 1 јајце
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Една табла лиснато тесто развлечете на побрашнета работна површина, околу 4-5 мм дебелина. Пресечете на 4 дела.
 2. Соединете мајонез и кечап. На дното намачкајте го лиснатото тесто. Посипете со рендано сирење и оригано. Свиткајте и наредете на плех. На ист начин направете ролнички и од останатото тесто.
 3. Ролничките премачкајте ги со разматено јајце и посипете со сусам.
 4. Печете во загреана рерна на 210 степени 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text