Ќофтенца со маслинки – Комбинација на која досега не сте се сетиле

Ќофтенца со маслинки – Комбинација на која досега не сте се сетиле

Вкусни месни залчиња со маслинки во нив. Навистина се брзи и лесни, а имаат и неодолива арома која сите ќе ги примами на трпезата.

Во продолжение рецептот за деликатесот:

Состојки:

 • 400 гр тестенини
 • 100 гр презла
 • 100 гр црни маслинки
 • 100 гр зелени маслинки
 • 400 гр мелено месо
 • 2 јајца
 • сол
 • вегета

Начин на подготовка:

 1. Меленото месо се меша со презлата, зачините и јајцата.
 2. Се ставаат иситнетите маслинки на средина, па се прават топчиња кои се пржат на масло.
 3. Топчињата потоа се ставаат на стапче за ражничи со зелени и црни маслинки помеѓу нив.
 4. Се послужува со тестенините кои ќе ги сварите вообичаено во солена вода.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо

singlepost_text