Повкусен од бешамел и болоњезе: Сос со кикирики за секое месо

Повкусен од бешамел и болоњезе: Сос со кикирики за секое месо

Направете нешто необично во кујната. Сосот со кикирики е нешто ново, со посебен и неодолив вкус.

Ова е рецептот кој сите ќе ви го бараат:

Состојки:

 • 200 гр кикирики
 • 400 мл супа од коцка
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица соја сос
 • 1 црвен кромид
 • 2 чешни лук
 • малку шеќер, сол и бибер

Начин на подготовка:

 1. Се лупат кромидот и лукот, ситно се сечат и се динстаат на маслото, а потоа во тавата се додава и супата. Се остава да зоврие.
 2. Додадете соја сос, малку шеќер, сол и бибер.
 3. Се вари смесата десет околу минути (важно е да добие на густина), па се пасира со миксер, а потоа се додаваат и кикириките.
 4. Сервирајте во плитки чинии.
 5. Овој сос се служи топол и ладен, а одлично оди со месо.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Руски гулаш со најкремаст сос

Сочно месо во сос

Црвен сос во шампињони

Сочни шницли во сос од кромид

Тартар сос

Кременадли во ајвар сос

Пикантно пилешко во лут сос

Батаци во сос

singlepost_text