Пикантни крокети од ориз

Пикантни крокети од ориз

Направете пикантни крокети кои можете да ги послужите како прилог со главното јадење.

Состојки:

 • 250 гр ориз
 • 4 јајца
 • 200 гр суво месо Пекабеско
 • 40 гр пармезан
 • сол
 • бибер
 • мешавина од билни зачини
 • црвена пипер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Оризот згответе го во вода и изладете го.
 2. Разматете јајца, зачинете со сол, бибер, мешавина од зачини, црвена пипер. Во јајцата додајте рендан пармезан и ситно сечкано суво месо па во тоа измешајте изладен зготвен ориз.
 3. Вака добиената смеса би требало да стои во фрижидер барем 3-4 часа или преку ноќ.
 4. Обликувајте крокети па пржете ги во длабоко врело масло. Исцедете ги на хартиена салфета и послужете ги топли со некој сос.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л

 

 

singlepost_text