Замена за ориз или тестенини – Житарка со најмногу магнезиум

Замена за ориз или тестенини – Житарка со најмногу магнезиум

Киноата е супер намирница која во последниве неколку години сè повеќе се употребува поради бројните здравствени придобивки.

Се користи како земена за ориз или тестенини, има многу антиоксиданси, а помага за многу болести.

КАКО ПОМАГА:

Оваа житарка помага при состојби како дијабет, хемороиди, превенција на неколку видови рак, а добра е и во борбата за топење килограми.

Таа нема глутен, па лесно се вари, па затоа е корисна и здрава и за желудникот.

Киноата е богата со протеини, минерали, растителни влакна, магнезиум и ќелезо.

Затоа, ви препорачуваме да користите киноа за здрав живот. Ја има во маркетите и продавниците за здрава храна.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Заборавена житарка која пука од здравје

Оваа житарка ќе ви ја врати силата

Природен лек за анемија

Една состојка е лек за хемороиди

Лек за проблеми со циркулација и хроничен умор

Што да јадеме за главоболка

singlepost_text