Домашни кифли од најмекото тесто на светот!

Домашни кифли од најмекото тесто на светот!

Ако сте во потрага по рецепт за најмеки кифли, вие сте на вистинското место!

Состојки:

 • 600-700 гр брашно
 • 30 гр квасец
 • 100 гр маргарин
 • 1/2 прашок за печиво
 • сусам и семки
 • 1 лажица шеќер
 • сол
 • 3 јајца
 • 200 гр кравјо сирење
 • 100 гр масло
 • 1 кисело млеко

Начин на подготовка:

 1. Квасецот растворете го во малку млеко и додајте шеќер. Кога ќе се растопи додајте 2 јајца и малку разматете со жица. Млекото стоплете го и измешајте го со кисело млеко и додајте го во квасецот. Потоа додајте масло, брашно, сол и прашок за печиво. 
 2. Сè добро измешајте и додавајте брашно и замесете средно тврдо тесто. Тестото ставете го во чинија и покријте да нарасне на топло.

 

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text