Слатка овошна пица: Вкусен десерт, готов за миг!

Слатка овошна пица: Вкусен десерт, готов за миг!

Кога ќе се измешаат вкусовите на овошјето и слаткиот крем, добивате совршенство во секој залак.

Состојки:

 • 300-400 гр брашно
 • малку масло
 • сол
 • 200 мл млеко
 • 1 јајце
 • 1 коцка квасец

Состојки за фил:

 • сладок крем по избор
 • овошје по избор (киви, банани, мандарини…)

Начин на подготовка:

 1. Растворете квасец со малку млеко, додајте јајце, млеко, брашно, сол и замесете глатко тесто. 
 2. Покријте го малку да нарасне па растегнете што потенко, намачкајте малку масло и префрлете во тепсија во која сте ставиле хартија за печење. Печете на 200 степени 10-15 минути. 
 3. Печената кора намачкајте ја со крем. Овошјето исечкајте го на кругови и наредете го.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text