Коцки за посната слава – Ќе ги јадете и кога не постите

Коцки за посната слава – Ќе ги јадете и кога не постите

Направете вкусен посен десерт кој ќе се најде на вашето мени дома и кога не постите.

Ова е сè што ви треба:

Состојки:

 • 1 кесичка цимет
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 1 шолја сечени ореви
 • 1/2 шолја масло
 • 2 шолји брашно
 • 1 шолја вода
 • 1 шолја шеќер
 • 1 лажица какао
 • 3 лажици пекмез

Начин на подготовка:

 1. Подготовката е повеќе од лесна. Сите состојки се ставаат во сад и добро се матат.
 2. Изматените цимет, ванилин шеќер, прашок за пециво, ореви, масло, брашно, вода, шеќер, какао и пекмез се ставаат во подмачкан плех.
 3. Се печат во загреана рерна на 180 степени околу 15 минути.

Нека блесне празничната трпеза. Среќна слава!

Повеќе рецепти со десерти на Gotvi.mk:

Обланда бомбици – вистински хит

Преубава обланда со кокос

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Домашни крем банани – вкусот на детството

Бомбици на кои им нема замена

Бомбици со дуња и кокос

singlepost_text