Топчиња со банани и кокос – ситни колачиња за 15 минути

Топчиња со банани и кокос – ситни колачиња за 15 минути

Топчињата можат да бидат посни ако се прават со посни бисквити. Се прават без маргарин и шеќер бидејќи бисквитите и бананите се доста слатки.

Состојки:

  • 3 средни банани (зрели)
  • 100 гр кокосово брашно + 50 гр
  • 100 гр шеќер во прав
  • 300 гр мелени бисквити
  • 1 лажица арома ванила

Начин на подготовка:

  1. Изгмечете ги бананите, додајте шеќер, кокос и бисквити.
  2. Формирајте мали топчиња и секое извалкајте го во кокос.
  3. Послужете и уживајте!

 

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text