За сите посни празници: Сува, а сочна пита со мак

За сите посни празници: Сува, а сочна пита со мак

Оваа пита потсетува на баклава, но нејзиниот вкус е далеку подобар – пробајте!

Состојки:

  • 500 гр тенки кори за пита
  • 1 – 1,5 дл масло

Состојки за фил:

  • 300 гр мелен мак
  • 50 гр суво грозје
  • 10 гр цимет
  • 300 гр шеќер

Состојки за прелив:

  • 2 дл вода
  • 200 гр шеќер
  • сок од 1 лимон
  • 100 гр мед

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text