Неодоливи посни кошнички: Колачиња кои ќе ги правите постојано

Неодоливи посни кошнички: Колачиња кои ќе ги правите постојано

Кошничките се толку вкусни, што ќе посакате да ги правите и вон сезоната на слави…

Состојки:

  • 100 гр посни бисквити
  • 100 гр ореви
  • 150 гр шеќер во прав
  • 1 ред чоколадо
  • малку рум
  • 2 лажици посен маргарин
  • 1 мала обланда
  • малку џем

Начин на подготовка:

  1. Бисквитите и оревите сомелете ги па соединете ги, додајте маргарин, растопено чоколадо, рум, шеќер во прав и малку шпинуван шеќер и со раце добро изедначете. Исечете кругови од обландата како подлога за кошничките. 
  2. Со готовиот фил полнете калап за кошнички кој можете да го обложите со шеќер. Добро притиснете, потоа малку протресете за филот да излезе, па од горе намачкајте со џем и залепете круг од обландата. Кошничките можете да ги провлечете и низ растопено чоколадо.

 

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text