Омлет со туна за почеток на денот – Една состојка целосно го менува вкусот

Омлет со туна за почеток на денот – Една состојка целосно го менува вкусот

Направете вкусен омлет за појадок. Овој оброк ќе ве држи сити подолго време.

Ова се состојките и подготовката:

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 конзерва Тимко туна
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • магдонос
 • босилек
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. Во еден сад се ставаат јајцата и кратко се матат со вилушка. Во нив ја додаваме и туната, заедно со нејзината течност.
 2. Добро се меша, а потоа смесата се става во тава со загреано масло. Одозгора ги наросуваме сите зачини, како и магдоносот и босилекот.
 3. Откако омлетот ќе го испечеме по вкус од двете страни, послужуваме.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?

ВИДЕО: Ова се прави од картон од јајца

Мафини со јајца на око

Печени јајца со сос

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца