Храна за секој дел од телото – Што да јадете за здравје на секој орган

Храна за секој дел од телото – Што да јадете за здравје на секој орган

Овошјето и зеленчукот се здрава храна која се препорачува за целото тело. Дел од намирниците делуваат на одредени органи и го штитат нивното здравје.

Прочитајте информации за некои од нив:

Лукот помага за здравје на срцето. Го намалува притисокот и затоа се препорачува на лица со хипертензија.

Смоквите се добри за коските и сите проблеми поврзани со нив.

Брокулата и зелката се добри за белите дробови, бидејќи имаат антиоксиданси кои ги чистат дробовите и дишните патишта.

Бразилските ореви се добри за јајниците, додека рибата е корисна и здрава за мозокот.

Ѓумбирот се препорачува за стомакот, а јајцата за мускулите на телото.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Протеини – основа на ефикасни диети

Не залудно велат појадокот е најважен

Пилешко со кокосово млеко

Пилешко со печурки и сланина

Што да јадеме при главоболка