Го чувате кромидот во фрижидер? Тоа е голема грешка

Го чувате кромидот во фрижидер? Тоа е голема грешка

Кромидот е зеленчук без кој ручекот е тешко да го приготвиме, се користи за секакви оброци, има супер арома и е многу здрав.

Сепак, постои една грешка која често знаеме да ја направиме со кромидот, а тоа е да го чуваме во фрижидер.

Имено, кромидот не треба да се чува во фрижидер, како што често тоа го правиме, туку на темно и суво место. Влагата од фрижидерот само побрзо ќе го омекне кромидот.

Идеална температура на која е потребно да се чува е седум степени.

Ова правило важи и за лукот и црвениот кромид, како и за младиот лук и кромид.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Кромидот може да биде многу корисен

Трик со кој нема да ви течат солзи при сечењето кромид

Сочни шницли во кромид

Полнет похован кромид

Исече кромид и направи специјалитет