Ќе ги снема дамките од кафе, цигари и храна на забите – Направете сами паста за заби

Ќе ги снема дамките од кафе, цигари и храна на забите – Направете сами паста за заби

Постојат многу квалитетни пасти за заби, но она што е природно и направено дома, ретко што може да го замени.

Направете паста во вашата кујна која ќе делува против дамките од кофеин, чај, цигари и храна на забите.

Состојки:

  • 1 кесичка прашок за пециво
  • 2 лажици кокосово масло
  • 15 капки масло од ментол

Се ставаат состојките во сад, се мешаат и соединуваат.

Мијте ги забите со оваа паста редовно.

Прашокот за пециво ќе помогне да ги избелите забите, кокосот има антибактериско дејство, а маслото од ментол е за свеж здив.

Дополнително можете да ја користите и купената паста за заби и да се миете пред или после овој третман.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Избелете ги забите со евтина намирница

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

За маслото да не прска при пржење – има лесен трик, нема да се горите повеќе

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

singlepost_text