Лосос со зеленчук – вкусен и здрав ручек

Лосос со зеленчук – вкусен и здрав ручек

Сите најмногу сакаме рецепти кои не одземаат премногу време, а сепак се здрави. Еве еден таков рецепт со лосос, богат извор на протени и витамини.

Состојки:

 • 2 лажици соја сос
 • малку изрендан ѓумбир
 • 1 чешне лук
 • 2 лажици сечкан кромид
 • 1 лажица сусам
 • 1/4 шолја масло
 • 3 лажици алкохолен оцет
 • 2 лажици мед
 • 1 лажици сусамово масло
 • сол
 • бибер
 • 4 парчиња лосос
 • 1 лажица ладно цедено маслиново масло
 • 380 гр мешана зелена салата
 • 1 шолја рендани моркови

Начин на подготовка:

 1. Измешајте соја сос, ѓумбир, лук, кромид, сусам, масло, оцет, мед, сусамово масло. Зачинете го лососот со тоа и пржете по околу 4 минути од секоја страна.
 2. Измешајте моркови и салата со прелив од ѓумбир и сусам. Послужете со лососот.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л

 

 

singlepost_text