Не го фрлајте стариот леб – Земете неколку состојки од фрижидер и направете деликатес

Не го фрлајте стариот леб – Земете неколку состојки од фрижидер и направете деликатес

Направете необичен ручек кој сите ќе ги изненади и ќе им се допадне. Никогаш не фрлајте храна!

Наместо тоа, со овој рецепт направете деликатес за цело семејство.

Еве како:

Состојки:

 • 10 парчиња леб
 • 10 парчиња шунка
 • 10 кругови домат
 • 10 кругови црвен кромид
 • 3 јајца
 • 100 гр сирење
 • малку сол
 • маргарин или путер за омекнување

Начин на подготовка:

 1. Откако дел од состојките сте ги пресекче во кругови, се ренда сирењето, а парчињата леб се премачкуваат од едната страна со маргарин или путер за да омекнат.
 2. Тавата се обложува со хартија за печење и се става: парче леб, парче шунка над него, потоа домат и кромид.
 3. Се повторува постапката додека не се потрошат состојките.
 4. Јајцата се матат, се става малку сол во нив. Сипете ја оваа смеса одозгора, па најгоре рамномерно ставете го и изренданото сирење.
 5. Се пече во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути.

На здравје!

Повеќе на Gotvi.mk:

Леб кој не дебелее

Банана леб со ореви

Обланда бомбици – вистински хит

Преубава обланда со кокос

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Домашни крем банани – вкусот на детството

Бомбици на кои им нема замена

Бомбици со дуња и кокос

singlepost_text