Ова се први знаци дека ви фалат протеини во исхраната – Помогнете му на телото

Ова се први знаци дека ви фалат протеини во исхраната – Помогнете му на телото

Протеините се многу важни во исхраната кои учествуваат во изградбата и оформувањето на мускулната маса, како и во согорувањето на вишокот килограми и масти.

Први симптоми кои укажуваат дека ви недостасуваат протеини во исхраната се:

Настинки кои траат необично долго. Всушност, протеините помагаат за имунитет, па ако имате често настинки, тоа е знак дека најверојатно ви недостигаат во храната.

Појава на глад брзо по оброкот е уште еден симптом кој укажува на можен недостаток на протеини., Исто така, тука спаѓаат и промена на расположението, темни подочници околу очите, како и несоница.

Еластичноста на кожата и спорото заздравување на рани укажуваат дека не внесувате доволно протеини.

Секако, најважно е да се храниме здраво и правилно, но и да имаме рамнотежа во исхраната. Променете ги штетните навики и живејте здраво. Внесувајте разновидна храна, вклучително и богата со протеини.

Јадете често туна, лосос и други видови на риба, пилешко месо, јајца, сирење, јогурт, белки од јајце, авокадо, кикирики, бадеми, ореви, семки од тиква, сончоглед и други производи кои се природен извор на протеини.

Живејте здраво!.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Протеини – основа на ефикасни диети

Не залудно велат појадокот е најважен

Пилешко со кокосово млеко

Пилешко со печурки и сланина

Што да јадеме при главоболка