Изгубете килограми: Додајте ги овие зачини во чај или кафе

Изгубете килограми: Додајте ги овие зачини во чај или кафе

Зачините кои се вообичаени имаат чудесни својства и помагаат да се активираат процесите за варење. За тоа да го направите, само додајте ги во омилениот пијалак.

Додајте ги овие три зачини во чај или кафе и не само што ќе се згреете, туку и ќе изгубите килограми.

Цимет

Научниците од Универзитетот во Мичиген дошле до заклучок дека циметот помага во губењето тежина, благодарение на есенцијалното масло цинамалдехид кое се наоѓа во овој зачин. Го забрзува метаболизмот и поттикнува согорување вишок масти.

Ѓумбир

Докажано е дека ѓумбирот го намалува апетитот, ги подобрува метаболичките процеси, а исто така промовира отстранување токсини. Овој зачин можете да го додадете во зелен чај.

Каранфилче

Каранфилчето се смета за извор на витамини: содржи А, Ц, Е, К, Б, а покрај нив и мноштво микроелементи вклучувајќи и селен кој го успорува процесот на стареење. Овој зачин не само што го подобрува процесот на варење, туку исто така придонесува во борбата против зимската депресија.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

 

singlepost_text