Исечете го горниот дел на сунѓерот за чинии – Трик кој помага

Исечете го горниот дел на сунѓерот за чинии – Трик кој помага

Сите знаеме дека сунѓерите се највалканото нешто во кујната и се легло на бактерии. Особено ако земеме во предвид колку садови миеме секојдневно со нив.

Сепак, со оглед на тоа дека чинат пари, ако сакате да го продолжите нивниот рок, истовремено да го заштитите здравјето, отсечете го горниот дел од сунѓерот кој има рапава и зелена површина.

Тој собира најмногу бактерии, па на овој начин, нив ќе ги елиминирате и ќе може подолго и побезбедно да го употребувате.

Секако, на овој начин сунѓерот може да го користите уште краток период, а редовно треба да го менувате со нов.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките