Тава деликатес: Потпечен компир со колбаси и сланина

Тава деликатес: Потпечен компир со колбаси и сланина

Направете вистински деликатес со колбаси, сланина и компир по рецепт од кој застанува здивот.

Оваа тава е многу вкусна, а ова е рецептот:

Состојки:

 • 3 главици кромид
 • 1 праз
 • 4 колбаси
 • 100 гр сланина
 • 5 компири
 • 4 дл павлака
 • 2 јајца
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Компирите се варат со лушпата, па се цедат и ладат. Излупете ги и исечете ги на кругови.
 2. Кромидот, заедно со празот и сланината се сечкаат на ситни коцки, па се пропржуваат на масло.
 3. Колбасите се бодат со чепкалки на повеќе места, па се пропржуваат и тие во маслото.
 4. Во огноотпорен сад се става малку масло, па се редат компирите како за мусака, па смесата со кромидот, празот, сланината и колбасите осозгора.
 5. Посебно се матат павлаката со јајцата, се ставаат сол и бибер, па се прелива садот.
 6. Се пече на 200 степени во претходно загреана рерна додека не порумени.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо

Гурманско мелено пилешко со зеленчук

Ролни од мелено месо

singlepost_text