Посни ванилици со ореви – задолжителен десерт на слава (Видео)

Посни ванилици со ореви – задолжителен десерт на слава (Видео)

Посни ванилици повкусни од обичните – фини и слатки колачиња кои сите ги обожаваат!

Состојки:

  • 125 гр посен маргарин
  • кора и сок од лимон
  • 100 гр мелени ореви
  • 150 гр шеќер во прав
  • 300-400 гр брашно
  • џем
  • малку паршок за печиво
  • 1 кесичка ванилин шеќер

Начин на подготовка:

  1. Маргаринот разматете го со миксер со 100 гр шеќер во прав, додајте сок и кора од лимон, брашно со прашок за печиво и ванилин шеќер, потоа мелени ореви. Замесете не многу тврдо тесто. Развлечете и растегнете на половина сантиметар па со чашка вадете ванилици и редете ги во плех кој сте го обложиле со хартија за печење. 
  2. Печете на 170 степени околу 15 минути. Изладените ванилици намачкајте ги со џем, па ставете други ванилици од горе. Извалкајте ги во шеќер во прав по желба.

 

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text