Вкусен мајонез без јајца: Идеален додаток во јадењата за време на пост

Вкусен мајонез без јајца: Идеален додаток во јадењата за време на пост

Доколку сте љубител на овој намаз и не можете без него во време на пост, еве сјаен рецепт.

Состојки:

  • 6 рамни лажици густин
  • 24 лажици вода
  • 3 лажички сенф
  • 9 лажици масло
  • сок од половина лимон
  • бибер
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Густинот добро измешајте го со 24 лажици вода да се разбие секоја грутка, па сè згответе да згусне. Кога масата ќе се излади, со непрекинато матење со миксер додајте прво 3 лажички сенф, потоа една по една 9 лажици масло и на крај сок од половина лимон.
  2. Матете додека сè не биде компактно. Додајте сол и бибер по вкус. Оставете да отстои на ладно, најмалку 1 час пред послужување.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text