Колку долго може да стои виното отворено?

Колку долго може да стои виното отворено?

Ако сте љубител на вино и сакате да уживате во неговите ноти, најголем проблем се јавува кога ќе отворите шише, па нема да се испие целото.

Она што е најважно да се знае е дека има разлика меѓу белото и црно вино.

Црното вино може да биде убаво за употреба три до пет дена по отварањето, но само ако му ставите тапа на шишето.

Од друга страна, белото вино може да трае подолго, дури до една недела. Оваможе само доколку се чува во ладилник и е затворено со тапа.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

singlepost_text