Брзи домашни форнаринки – Рецепт за кој ви требаат неколку минути

Брзи домашни форнаринки – Рецепт за кој ви требаат неколку минути

Брз едноставен рецепт за домашни форнаринки кои ќе ве остават без здив. Се прават од тесто за пица. Прочитајте го овој поинаков и брз рецепт.

Состојки:

  • 3 теста за пица
  • 2 јајца
  • зачини (сол, вегета, буковец, оригано)

Начин на подготовка:

  1. Двете јајца се матат со вилушка и се мачкаат врз трите теста за пица.
  2. Откако ќе се намачкаат, се ставаат зачините и се става едно по едно тесто да се пече во рерна загреана на 220 степени, околу 20 минути.
  3. Така испеченото тесто се вади од рерна и се сече на тенки линии.

Одлично одат со топено сирење – прочитајте го овој одличен РЕЦЕПТ

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

СПЕЦИЈАЛИТЕТ НА ДЕНОТ: Фурнарини со болоњезе

Како да сте во пицерија: Тајниот рецепт за тесто за фурнарини

Неодоливи фурнарини

Подгответе највкусен салеп дома – за ладните ноќи, штити и од грип

Чипс од рерна со пармезан

Брз рецепт за чипс во рерна – Неодолив вкус за секоја прилика

Оригинален рецепт за бурек со месо: Турските пекари вака прават чиг борек! (ВИДЕО)