Топено сирење – Рецепт со кој ќе го приготвите како во ресторан

Топено сирење – Рецепт со кој ќе го приготвите како во ресторан

Ви се најавија гости, а немате доволно време да приготвите нешто вкусно? Ние ви предлагаме совршен рецепт за топено сирење од кои сите ќе бидат задоволни. Рецептот ни го испраќа Сања.

Состојки:

 • 1 парче сирење
 • 1 парче кашкавал
 • 100 гр Пекабеско кулен
 • 200 гр кечап
 • 200 гр павлака
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. Во земјен мал сад ставаме еден ред павлака, потоа кечап и малку оригано.
 2. Врз тоа редиме неколку парчиња кулен во еден ред, па поголеми парчиња сирење, исто така еден ред.
 3. На крајот, ставаме подебел слој рендан кашкавал.
 4. Се пече во рерна загреана на 220 степени околу 20тина минути.
 5. Со ова топено сирење ви препорачуваме и форнаринки.

Оваа доза е доволна за три мали земјени садови.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Бујурди – топено сирење

Топено сирење со сланина

Пилешки батаци со топено сирење, сланина и печурки – ова е деликатес

Вкусни брускети со топено сирење

Пилешко со топено сирење и печурки

ГУРМАНСКИ ДЕЛИКАТЕС: Компир со маслинки и растопено сирење

Грне со тиквички и топено сирење – ДЕЛИКАТЕС како од кафеана

ЛЕСНО, БРЗО, ВКУСНО: Салата со сирење и јајца

singlepost_text