Чорба со грав од само пет состојки: Здравје за мозокот

Чорба со грав од само пет состојки: Здравје за мозокот

На кого и да ја послужите оваа чорба, сигурни сме дека никој нема да забележи дека во неа има само пет состојки бидејќи има многу богат вкус. Еве како се подготвува оваа скромно богата чорба…

Состојки:

  • 450 гр мелено говедско или мисиркино месо
  • 3 конзерви домати пелати
  • 2 конзерви грав
  • 1 главица црвен кромид, сечкан
  • 2 лажици чили во прав

Начин на подготовка:

  1. Во поголем сад издинстајте го месото додека не добие убава боја од сите страни, процедете го вишокот маснотии, а потоа додајте ги сите останати состојки, измешајте па оставете да се зготват, намалете ја температурата и оставете лесно да крчка 15 минути, додека состојките не омекнат. 
  2. Послужете и уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text