Ве мачи стомакот и надуени сте по секој оброк – Никако не го јадете и пијте ова

Ве мачи стомакот и надуени сте по секој оброк – Никако не го јадете и пијте ова

Ако ве мачи желудочна киселина, имате гасови, болки и тегоби и чувствувате надуеност по јадењето, тогаш треба да обрнете внимание и да водите поздрав начин на живот.

Јадете здрава и лесна, наместо тешка, масна и обилна храна.

Избегнувајте и кофеин, алкохол и цигари, како и бел шеќер.

Пијте јогурт или кефир бидејќи тие ја зајакнуваат флората на цревата и желудникот, а содржат и пробиотици кои го подобруваат варењето.

Избегнувајте и газирани сокови. Наместо нив, внесувајте свежо овошје и зеленчук кои во секоја сезона ги има во изобилство.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

За маслото да не прска при пржење – има лесен трик, нема да се горите повеќе

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода