Солен пудинг по рецепт кој не сте го пробале

Солен пудинг по рецепт кој не сте го пробале

Рецептот на Ана за здрав и вкусен солен пудинг од чиа семе и киноа ви го откриваме на Gotvi.mk:

Состојки:

  • 1/2 шолја чиа семе
  • 1/2 шолја шарена киноа
  • 3 шолји вода
  • 4 лажици кисело млеко
  • малку сол

Начин на подготовка:

  1. Чиа семето и киноата се варат во водата. Откако ќе се сварат и ви остане вишок вода, исцедете ја. Потоа, се додава малку сол и се остава да се олади.
  2. Во така оладената смеса се додава киселото млеко и се остава да преноќи.
  3. Следното утро пудингот е веќе подготвен за конзумирање

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Појадок готов за 10 минути – Мафини од јајца и сланина по едноставен рецепт

Нутела мафини – Рецепт кој ќе ги освои сите, особено децата

Мафини со компир и пармезан

Овошни мафини

Солени мафини со спанаќ и сирење

Шварцвалд мафини

Мафини со кокос

Посно без зејтин: Сочни банана мафини, готови за миг!

singlepost_text